Modem Arayüzü

Modem arayüzü, bilgisayar, tablet, telefon, televizyon ya da akıllı bir aygıtın genel ağa bağlanmasını sağlayan cihaza verilen isimdir. Çoğunlukla modem, bir telefon hattı aracılığıyla sayısal diğer adıyla dijital verilerin transferini oluşturmak için kullanılmaktadır. Modem arayüzüne girme işlemi modem üreticilerinin marka ve modeline göre farklılık oluşturmaktadır.

Özellikle de modem arayüzü tasarımlarında tüm markaların kendine göre şekillendirdiği tasarımsal ve yazılımsal bir takım özellikleri vardır. Bilindiği gibi öncelikle modemlerde ‘’Varsayılan Ağ Geçidi IP’sini’’ öğrenmek için kullanmakta olduğunuz bilgisayarda ‘’Başlat’’ menüsünü çalıştırıyoruz. Bu bölümde bulunan ‘’Çalıştır’’ alanına gelerek boş gelen satıra ‘’CMD’’ yazıp ve tamam (Enter) butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir MS-DOS ekran gelmesi gerekmektedir.

Ms-Dos komut ekranı geldikten daha sonra, buradaki cursor’un yanıp söndüğü satıra ‘’ipconfig’’ komutunu girerek Enter tuşuna basın. Modem arayüzü erişim bilgisi için ‘’Varsayılan Ağ Geçidi’’ ya da ‘’Default Gateway’’ yazılı satırdaki IP adresi ile modem arayüzüne girme yolunu öğrenmiş oluyoruz. Şayet şebek ayarlarınızda herhangi bir özel değişiklik yapmadıysanız, burada karşımıza çıkan veri adresi kullanmakta olduğunuz cihazınızdan herhangi bir tarayıcı uygulaması ile Modem IP adresini yazarak modem arayüzü erişimi sağlayabilirsiniz.

Google Chrome, Opera, Safari, Mozilla Firefox ya daInternet Explorer gibi internet tarayıcılarından hangisini kullanırsanız modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Tarayıcımızda adres satırına ‘’192.168.1.1’’ ya da ‘’192.168.2.1’’ Modem IP adresini rakamsal olarak yazıyoruz ve kısa bir süre sonra karşımıza modem arayüzü sayfası gelecektir.

Modem Arayüzü
Modem Arayüzü

Tüm modemlerde standart olarak gelen bu ekranda modem arayüzüne giriş yapmanız için bizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Genel olarak modem kullanıcı adı ve şifre neredeyse tüm üretilen modemlerde admin – admin olarak tanımlanmaktadır. Tabi ki İnternet Servis Sağlayıcıları yani Turkcell Superonline, Vodafone, Türktelekom TTNET gibi hizmet sağlayıcıların kendi modemlerini kullanıyorsanız duruma göre modem kullanıcı adı ve şifre bilgisinde değişiklik gösterebilir.

Turkcell Superonline için: Kullanıcı adı: admin, şifre: superonline yazarak erişim sağlayabilirsiniz.

Vodafone için: Kullanıcı adı: vodafone, şifre: vodafone yazarak erişim sağlayabilirsiniz.

Türktelekom TTNET için: Kullanıcı adı: ttnet, şifre: ttnet yazarak erişim sağlayabilirsiniz.

Modeme giriş bilgileriniz yukarıda belirtilen bilgilerle ya da modemin arkasında ya da altındaki etikette yer almıyorsa eğer bu konuda bizlerden teknik yardım alabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz modem cihazının marka ve modelini yorum olarak belirterek sizlere en kısa sürede yardımcı olmak isteriz. Modem arayüzüne nasıl girilir? sorusunun cevabını bu yazı içinde sizinle paylaştık. Bu ve benzeri konulardada karşılaştığınız sorunları bizlere soru cevap alanından iletebilirsiniz.

2 Comments

  1. Merhaba Şafak,
   Modem şifresini hatırlamıyorsanız en mantıklısı modemi resetleyip yeniden kurmanız olacaktır.
   Tak çalıştır modemlerde yeniden kurulum yapmanıza da gerek olmaz.
   Ayrıca modem nasıl resetlenir? adımından işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir