Modem Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

En çok karşılaşılan modem problemleriyle ilgili sorunlarınızı yanıtlıyoruz. Sizlerden en çok gelen sorulardan yola çıkarak konu başlıkları oluşturuyoruz. Bu yazıda modem ışığı yanmıyor kırmızı yanıyor ne yapmalıyım? diye düşünüyorsanız problemin tespiti ve sorunun çözüme ulaştırılması için gereken işlemleri sırasıyla anlatacağız.

İnternet servis sağlayıcı çağrı merkezlerinde de belirtildiği üzere modem sorununun tespiti için bilmeniz gereken durumlarda modemin hangi ışıklarının yandığını, yalnızca bir ya da birkaç ışığın yanıp yanmadığını bilmeniz gerekir. Bu duruma göre uygulanması gereken işlemler de farklılık yaratmaktadır.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor

Kullandığınız odeminizin marka ve modeline göre standart ışıklarının yanmasına karşın sadece internet ışığı yanmıyor ya da internet ışığı kırmızı yanıyor ise genellikle sorunun kaynağı büyük ihtimalle internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanır. Bu koşulda yapılması gereken ilk iş internet servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak teknik destek bölümünden bir yetkili ile iletişim kurmanızdır. İnternet ışığınızın yanmadığını ya da internet ışığının kırmızı yandığını belirten bir arıza formu oluşturmak sonrasında ise size uygulamalı olarak söyledikleri işlemleri harfiyen yerine getirmektir. Sadece internet ışığının yanmamasının ya da kırmızı renkte yanmasının genellikle modemlerde olan arızalardan kaynaklanma durumu daha düşük bir ihtimal olup, internet servis sağlayıcı çağrı merkezi üzerinden arıza kaydı oluşturma sürecinin verimsiz olmasından daha sonra üzerinde durulması gereken bir ihtimaldir. Yine de bu durumda karşılaşılan sorun sıklıkla internet servis sağlayıcı firma tarafından çözülmesi gerekmektedir.

Modemin Hiçbir Işığı Yanmıyor

Modemin hiçbir ışığı yanmıyor ise bunun iki sebebi vardır.İlk aşamada adaptörünüzün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bunun için avometre yardımıyla adaptörün modeme gereken elektriği sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer avometre yoksa ve sağlam olduğunu bildiğiniz aynı elektrik değerlerine gereksinim duyan bir modem ile de deneme yapabilirsiniz. Eğer o modem çalışıyorsa sorun adaptörünüzde değil modeminizdedir. Sorunun modemde olduğundan eminseniz ve garanti süresi devam ediyorsa modemi aldığınız firma ile iletişime geçerek tamir veya değişim işlemi yapabilirsiniz.

a) Modemin enerjiyi aldığı adaptörünüzün sağlıklı bir biçimde çalışıyor olduğundan emin olmasınız. Sırasıyla mümkün görünen bir diğer problem modemlerin güç (power) düğmesinden kaynaklanır. Güç tuşuna kimi zaman ilk bastığınızda modemi çalıştırmasa da, modemi açma kapama tuşuna basma işlemini birçok kez tekrar ettiğimizde modem açılmaktadır. Bu durum tamamen elektrik ile ilgili bir problem olmayıp, modemi açma kapatma düğmesinin zamanla deforme olup arıza vermesinden sebepli de olabilmektedir. Bu sebeple modemin hiçbir ışığı yanmıyorsa modeminizi birkaç defa kapatıp açmakta fayda vardır. Bu durum ülkemizde kullanılmakta olan modemlerde sık karşılaşılan bir durumdur.

b) Farklı modem kullanıcılarının karşılaştığı modem ışığı problemleriyle ilgili yaşadığınız başka sorunlar için ilgili yorum bırakma formunu kullanabilirsiniz. Bu aracıyla iletişime geçerek karşılaştığınız sorunları paylaşıp, en kısa sürede sizlere teknik olarak yanıt vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir