Modem Nasıl Resetlenir?

Modem Girişi

Modem arayüzü erişimi için sorun yaşıyorsanız modemi fabrika ayarlarına döndürmek yani modemi resetlemek gekir. Düşündüğünüzden çok daha kolay bir şekilde modemi resetleyebilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirmeden önce bilmeniz gereken önem arzeden durumlar vardır.

Bunlar sırasıyla şöyledir;

Modem Resetleyince Ne Olur?

Tüm modemler için geçerli olan fiziksel olarak modemi resetlediğinizde modemde kayıtlı olan tüm bilgiler silinip, yerine fabrikasyon ayarları varsayılan olarak yeniden yüklenmektedir. Modem kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz, tanımlı olan ayarlarınız ve internet servis sağlayıcınız tarafından sizlere verilen internet bağlantı bilgileri gibi kayıtlar tamamen ortadan kaldırılacaktır. Bu sebeple modeminizi resetlemeden önce kesinlikle bu bilgileri bir yere kaydetmelisiniz. Şayet modem arayüzü kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız ya da unuttuysanı modem arayüzüne tekrar erişemeyeceğiniz için kayıtlı olan diğer bilgileri de geri getirmeniz mümkün olmayacaktır.

Modem Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür? – Modem Nasıl Sıfırlanır?

Kullandığınız modemi resetlemek için genellikle cihazın arka kısmında bir reset düğmesi veya iğne deliği inceliğinde bir yer bulunur. Bu düğme ya da iğne deliğe ince bir sicim ile modem tüm ışıkları aynı anda sönüp tekrar yanıncaya kadar basılı tutmanız gerekir. Bu süre duruma bağlı olarak üretilen modeme göre değişiklik gösterebilir. Birkaç saniye sürebileceği gibi yaklaşık 10 – 20 saniye de sürebilmektedir.

Modem Resetledikten Sonra İnternet Gitti Ne Yapmalıyım?

Modemi resetlediğinizde internet servis sağlayıcınız olan firma tarafından size verilen internet kullanıcı bilgileri silineceği için internet bağlantınız da haliyle kesilecektir. Fakat modem resetleme işleminden hemen sonra modem kullanıcı adı ve şifre bilgileri standart olarak fabrikasyon ayarlarına getirildiği için artık modem arayüzü erişebilir durumdadır. Bu bağlantı bilgilerini yeniden deneyebilirsiniz. Olur da bağlantı bilgilerinizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız yine internet servis sağlayıcınızın çağrı merkezini tuşlayarak internet bağlantı bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir