WiFi Şifre Değiştirme

Wifi şifre değiştirme, kablosuz özelliği olan modemlerde çoğunlukla cihazın altında bulunan etiket üzerinde ve varsayılan olarak oluşturulmuş bir wifi şifre değiştirme bilgilerinin olduğu etiketlerle birlikte satışa sunulmaktadır. Bu şifreler barkod yazılımlarıyla rastgele oluşturulmuş mümkün olan en karmaşık kodlama ile olsa da yeterince güvenli değildir. Ayrıca internete bağlanabilen diğer cihazlarda da yine bu etikete üzerinden wifi şifre girmeniz gerekir. Olması gerektiği gibi akılda tutulması zor karakterlerle şifrelenmektedir. Buna ek olarak ayrıca wifi şifre değiştirme işlemini güvenliğiniz açısından belirli aralıklarla tekrar tekrar değiştirmeniz yabancı cihazların ve internet kullanıcılarının wifi şifrenizi kırıp internet ağınıza bağlanma ihtimalini zayıflatacaktır.

WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifre değiştirme için modem arayüzü giriş ekranına gelip kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açmanız gerekmektedir. Modem yönetim arayüzüne önceki konularda anlattığımız gibi modem üreticilerinin belirlediği belirli IP adresleri kullanılarak erişim sağlanmaktadır.

Modem arayüzü erişimi için hangi IP adresinden (numarasından) bağlanmayı bilmiyorsanız Modem IP Adresi Nasıl Bulunur? sayfasını kullanarak modeminize göre uygun olan doğru IP adresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  1. Modeminiz için tasarlanmış olan standart IP adresini öğrendikten hemen sonra kullanmakta olduğunuz tarayıcıya (Browser’a) göre (Opera, Internet Explorer, Safari, Mozilla Firefox, Google Chrome vs.) adres çubuğundan modemin IP adresine bağlanabilirsiniz.
  2. Açılan ana sayfada üretilen modeminizin marka ve modeline göre değişiklik tasarımlarda oturum açma sayfası karşınıza gelmelidir. Bu ana sayfada modeminize ait kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz daha sonrasında da oturum açmanız gerekmektedir. Şayet modeminize erişim sağlayacağınız kullanıcı adı ve şifrenizi biliyorsanız oturum açarak sonraki adıma geçebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız ya da bilmiyorsanız Modem Kullanıcı adı ve Şifreleri sayfasındaki listede kolay arama alanını kullanarak kolaylıkla kısa sürede modem şifrenizi öğrenebilirsiniz.
  3. Modem arayüzü üzerinde oturum açtıktan hemen sonra Kablosuz Ağ Ayarları ya da Wireless Settings olarak gördüğünüz bölümüne tıklayarak girin. Bu alanda WiFi şifre değiştirme ve WiFi adını değiştirme (SSID) gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Modeminizin kullanıcı adı ve şifresi hacker ve lamer benzeri zararlı davranış gösteren kişiler tarafından kırılmasını önlemek adına daha yüksek güvenlikli özel karakterler içeren, basit şifreler yanında tahmin edilmesi daha zor kılan bir parola seçtiğinizden ve modem arayüzü alanındaki güvenlik seçeneğinden WPA-PSK/WPA2-PSK şifreleme seçeneğini mutlaka aktif hale getirdiğinizden emin olmalısınız.
  5. Son değişiklikleri de yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin. WiFi şifre değiştirme işlemi için yapılması gereken başka bir işlem kalmamıştır. Artık modeminize bağlı kablosuz ağda tüm cihazlarınızde güvenli şifreleme ile internete bağlanmayı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir